Bitki Bakım Sayfaları

14 Jun / 2016

Antoryum Çiçeği Bakımı

Yazar: chn Kategori: Çiçek Bakımı Hit: 423 Yorumlar: 0

antoryum-bakimi​​Antoryum Çİçeği

  Antoryum Bitkisi Kolay bakımı ve muhteşem renklerdeki yaprakları ile bizleri adeta büyüler. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen bitki türlerindendir.

 Sıcaklık ve iklim koşulları

Antoryum Bitkisi Tropik İlkimi seven bir çiçektir bu nedenle sıcaklık ve yüksen miktarda neme ihtyaç duyar.

Uygun Sıcaklık dereceleri; Gece 17-19 C derece, gündüz 26-29 C derecedir. 

Bitki Yüksek miktarda neme ihtiyaç duyduğundan spreyle su püskürtmek çok yararlı olacaktır ve bitkinin nem ihtiyacını karşılayarak canlı ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 Işık

Doğrudan yakıcı güneş antoryum bitkisi için zararlıdır bu nedenle bir tül arkasında filtre ışık alamsı daha uygun ve yararlı olur. Bitki karanlık ortamda gelişme göstermez bu nedenle ya doprudan 3-4 saat sabah güneşi (yakıcı olmayan) veya tül perde arakasında gün boyu güneş alması çok önemlidir.

 Toprak

Antoryum toğrağı çamurlaşmayı önleyen torf-pomza-perlik karışımı şeklinde hazırlanmış özel toprakalr olmalıdır. Normal sıradan toprakalr çamurlaşma yapar buda bitkimizin hava köklerinin çürümesine doğal olarak bitkimizin ölümüne sebep olur.

 Sulama

sulama antoryumda kullanılan uygun toprağın nemine bakılarak yapılmalı toprak sürekli nemli kalacak şekilde fakat çamurlaşma olmayacak miktarda olmalıdır. Bitki hava köklü olduğundan su içinde kalan kökler çürüme yapabilir ve bitkimiz zarar görür bu nedenle saksı altında bol miktarda su bekletme doğru değildir. biriken fazla su oşaltılmalı ve bitki toprağındaki hava boşluklarında hava almalıdır.

 Çoğaltma

Doku kültürüyle çoğaltım gibi metodlar kullanılsada en kolay saksı değişimi sırasında  köklerin ayrılmasıyla elde edilen parçalardan çöğaltım yapılması daha kolay ve zahmetsizdir.

 

Orkide Bakımı
08 Jun / 2016

Orkide Bakımı

Yazar: chn Kategori: Çiçek Bakımı Hit: 1726 Yorumlar: 1

Şeffaf saksı kullanmalıyız?

Orkide kökleri ışığa ihtiyaç duyar bu nedenle orkidenizin saksısı şeffaf olması yararlı olacaktır. Seramik ve altı delik olmayan saksılardan uzak durunuz.

Sulama, haftada iki defa olmalıdır.

Genel olarak en iyi yetişme sıcaklıkları 18-27 C derece arasında ki sıcaklıklardır.

Nem orkideler için çok önemlidir. %40-80 arası bağıl nem uygundur.

Orkidenizi Doğrudan Güneş ışığından Korumanız gerekir Perde arkasından ışık alması daha verimli olacaktır.

Orkide saksı toprağı (Saksı karışımı)

Doğada pek çok orkide tropikal ormanlarda ağaç üzerlerine tutunmuş (epifitik), kökleri aşağı sarkar vaziyette yaşar. Kökler genellikle günde bir kez yağmurla ıslanıp kurur. Bu ortamı simüle etmek amacıyla saksı toprağı çam kabukları, hindistan cevizi lifleri, pomza veya sphagnum yosunu gibi saksı materyallerinden oluşur. Bu materyaller orkideler için özel olarak hazırlanmış karışım halinde veya ayrı ayrı orkide satış noktalarından veya “bolu çiçekçi” adresinden temin edilebilir.
 

Gübreleme

Orkideler düzenli olarak gübrelenmekden hoşlanırlar. Bunun için NPK 15-5-5 kompoze gübreden 4 litreye yarım çay kaşığı karışıtırlarak kullanılabildiği gibi orkideler için özel olarak hazırlanmış gübreler de kullanılabilir. Yazın haftada bir kez, kışın azot oranını düşürmek suretiyle ayda bir kez gübreleme yapılmalıdır.

İster kendi evinize alın, ister sevdiklerine hediye orkide gönderin bakımı kolay orkide türlerinden seçmeniz hem sizin yetiştirme şansınızı artıracak hemde sevdiklerinizinkini artıracaktır. Abant Çiçek

My Testimonial