.
Orkide Bakımı

Orkide Bakımı

Yazar: chn Kategori: Çiçek Bakımı Yayın Tarihi: 2016-06-08 Hit: 1675 Yorumlar: 1

Şeffaf saksı kullanmalıyız?

Orkide kökleri ışığa ihtiyaç duyar bu nedenle orkidenizin saksısı şeffaf olması yararlı olacaktır. Seramik ve altı delik olmayan saksılardan uzak durunuz.

Sulama, haftada iki defa olmalıdır.

Genel olarak en iyi yetişme sıcaklıkları 18-27 C derece arasında ki sıcaklıklardır.

Nem orkideler için çok önemlidir. %40-80 arası bağıl nem uygundur.

Orkidenizi Doğrudan Güneş ışığından Korumanız gerekir Perde arkasından ışık alması daha verimli olacaktır.

Orkide saksı toprağı (Saksı karışımı)

Doğada pek çok orkide tropikal ormanlarda ağaç üzerlerine tutunmuş (epifitik), kökleri aşağı sarkar vaziyette yaşar. Kökler genellikle günde bir kez yağmurla ıslanıp kurur. Bu ortamı simüle etmek amacıyla saksı toprağı çam kabukları, hindistan cevizi lifleri, pomza veya sphagnum yosunu gibi saksı materyallerinden oluşur. Bu materyaller orkideler için özel olarak hazırlanmış karışım halinde veya ayrı ayrı orkide satış noktalarından veya “bolu çiçekçi” adresinden temin edilebilir.
 

Gübreleme

Orkideler düzenli olarak gübrelenmekden hoşlanırlar. Bunun için NPK 15-5-5 kompoze gübreden 4 litreye yarım çay kaşığı karışıtırlarak kullanılabildiği gibi orkideler için özel olarak hazırlanmış gübreler de kullanılabilir. Yazın haftada bir kez, kışın azot oranını düşürmek suretiyle ayda bir kez gübreleme yapılmalıdır.

İster kendi evinize alın, ister sevdiklerine hediye orkide gönderin bakımı kolay orkide türlerinden seçmeniz hem sizin yetiştirme şansınızı artıracak hemde sevdiklerinizinkini artıracaktır. Abant Çiçek

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır

Etiketler: orkide orkide bakımı orkide bakimi orkide nasıl yetiştirilir orkide yetiştirme orkide toprağı bolu orkide bolu çiçek bolu çiçekçi bolu çiçek gönder

Same In Category

Benzer Etiketler

Yorumlar

Yayın Tarihi2016-06-08 18:41:14 Gönderen:Neslihan Bağlantı

Çok yararlı Bilgiler Çok teşekkür ederiz. İyi ki Varsınız.

Yorum Yap

My Testimonial